İletişim

Solventsiz Poliüretan Elastik Derz Dolgu Malzemesi

İki bileşenli, poliüretan esaslı, elastik derz dolgu macunudur. Ani sıcaklık değişikliklerinden etkilenmez ve elastikiyetini muhafaza eder. Mineral yağlarına ve jet yakıtına karşı dayanıklıdır. İç ve dış mekanlarda kullanılabilir. Beton, ahşap ve metal yüzeylere yapışır. Otoyollar, havaalanı pistleri, petrol terminalleri, çok katlı otoparklardaki dilatasyon ve fugalar uygulama alanlarıdır. 

Çalışma alan sıcaklığı 15 °C  –  30 ° C olmalıdır. 

A bileşeni kendi ambalajında karıştırıldıktan sonra B bileşeninin tamamı A bileşeni içerisine boşaltılmalı ve iki bileşen homojen bir karışım oluşturuncaya kadar en az 3 dakika karıştırılmalıdır. Karışımın içinde hava kabarcığı oluşmasını engellemek için düşük devirde karıştırılması önerilir 

Uygulama yapılmadan önce yüzeydeki pas, yağ, gres, toz ve benzer kirlilikler arındırılmalıdır ve yüzeyde nem olmamalıdır. Uygulama yapılacak yüzey sac ise, kaplama yapılacak yüzeyin kumlanmış veya mekanik olarak temizlendikten sonra Yüzey Toleranslı Astar – Boya (Çelik) DEMCO EPOX 148 STEEL ile astarlanır.  Uygulama yapılacak yüzey beton ise, derzlerinde kesinlikle gevşek bir tabaka kalmamalıdır. Yüzey tozlardan arındırıldıktan ve kurutulduktan sonra, Solventsiz Epoksi Emprenye Astarı DEMCO EPOX 100 PR ile emprenye edilir. Derz derinlik ve genişliğine göre uygun fitil yerleştirilir. (Fitil kalınlığı derz hacminin yarısını dolduracak şekilde seçilmelidir.) Astar uygulamasından 24 saat sonra (23°C’de) Solventsiz Poliüretan Elastik Derz Dolgu Malzemesi DEMCO PUR 901 FLEXIBLE PAST uygulanır. Uygulama yapılacak yüzey ahşap ise, yüzey Solventsiz Epoksi Emprenye Astarı DEMCO EPOX 100 PR ile emprenye edilir. Bunu takiben Solventsiz Poliüretan Elastik Derz Dolgu Malzemesi DEMCO PUR 901 FLEXIBLE PAST uygulaması yapılır. 

Derin derzlerin uygulaması birden fazla kerede yapılabilir. İlk yapılan DEMCO PUR 901 FLEXIBLE PAST uygulamasının derzlerin içine çökmesi beklenir. Daha sonra ikinci veya üçüncü kat DEMCO PUR 901 FLEXIBLE PAST uygulaması yapılır. 

Normal şartlar altında katlar arasında (23°C’de) 12 – 24 saat beklenir. Bu süre aşılırsa, bir sonraki kat tatbik edilmeden önce yüzey 150-200 numara zımpara ile zımparalanmalıdır. Katlar arası uygulama süresi, düşük sıcaklıklarda uzar, yüksek sıcaklıklarda kısalır. Uygulama için ideal sıcaklık aralığı 15-30°C’dir. 

DİKKAT! Yatay derzler için tasarlanmış olup, iyi yayılabilme özelliğinden dolayı dik yüzeylerde kullanılması pek uygun değildir. Dik yüzeyler için DEMCO PUR 901 FLEXIBLE PAST/DK kullanılmalıdır. 

Uygulamaya göre sarfiyat değişir. 

Tiner ile inceltilmez. 

A ve B bileşenleri set olarak çeşitli boyutlarda sunulur. 

15 – 25°C ‘ de ve direkt güneş ışığı almayan rutubetsiz, kapalı depolarda ve açılmamış, orijinal ambalajında; 6 ay 

Karışım veya bileşenlerin cilde ve göze temasından kaçınılmalı, temas halinde bol su ile yıkamalı ve doktora başvurulmalıdır. Koruyucu eldiven, giysi ve gözlük kullanılmalı, çocuklardan uzak tutulmalıdır.  

Uygulanacak zemin ideal sıcaklığı 15°C – 30°C olmalıdır. Sıcaklık kesinlikle 10°C’ nin  

altında olmamalıdır. 

Açık ve kapalı alanlarda yapılan uygulamalarda zemin, ortam sıcaklığı ve ortam nemi dikkate alınmalıdır. 

Zemin bağlı nemi %4 ‘ün altında, ortam nemi ise %65 ‘in altında  olmalıdır. 

Uygulamadan sonra 24 saat dokunulmamalı ve su ile temas etmemelidir. 

İş sırasında uygun miktarda karışımlar hazırlanmalı ve bu karışımın tamamı tüketilinceye kadar işe devam edilmelidir. 

20 – 25  °C sıcaklıkta uygulanan  DEMCO PUR 901 FLEXIBLE PAST ‘ ın oda sıcaklığında tam sertleşme süresi ortalama 7 gündür. 

Astar kat uygulandıktan sonra ,astar yüzeyinin dokunma sertliğine gelmiş olmasına dikkat edilmeli, ortam sıcaklığına bağlı olarak yaklaşık 24 saat sonra   DEMCO PUR 901 FLEXIBLE PAST uygulaması yapılmalıdır. 

 

Yukarıdaki bilgiler profesyonel kullanıcılar için laboratuvar çalışmaları ile saha uygulama çalışmaları dikkate alınarak hazırlanmıştır. Kuruluşa özel uygulamalar ve yeni tasarım çalışmaları için Teknik Servisimize danışılması önerilir. Uygun olmayan koşullarda ve kontrolümüz altında olmayan çalışmalarda firmamız sorumlu değildir.

GALERİ
TEKNİK ÖZELLİKLER
Bileşen sayısı
2
Karışım Oranı
A/B
(ağırlıkça)
25/75
Karışım Yoğunluğu ( g/cm3, 20°C ) ( TS EN ISO 2811-1 )
1,10 ± 0,10
Karışım Ömrü ( dak., 23°C, 100 ml ) ( DIN 16945 )
70 - 100
Kuruma Süresi ( 23°C ) ( TS 4317 )
Dokunma (Saat)
10 -12
Tam Sertleşme (Hafta)
1
MEKANİK ÖZELLİKLER
Çekme Dayanımı (N/mm2) (DIN 53504, TS 1967)
10 - 15
Çekme Uzaması (%) (DIN 53504)                     
450 - 500
Yırtılma Dayanımı (N) (ASTM D 624)            
50 - 60
Kesme Kuvveti (N/mm2) (DIN EN 1465)
8 - 10
BELGELER