İletişim

Solventsiz Yarı Elastik Poliüretan Kaplama

Solventsiz, iki bileşenli, ekonomik, poliüretan esaslı elastik kaplama malzemesidir. Teras, çatı, havuz, banyo gibi ıslak hacim vb. yerlerin, su izolasyonu ve mekanik mukavemet sağlamak amacıyla, duvardan duvara dikişsiz kaplanmasında kullanılır. Elastikiyet ve estetik istenen tüm alanlara yapılan, poliüretan esaslı kaplamadır. Tartan zemin ve tartan pist kaplamalar, emici süspansiyon özelliğine sahip, istenilen renklerde, aşınma dayanımı yüksek, renk solmaması için alifatik poliüretan boya takviyeli, açık hava koşullarına uygun zemin kaplamasıdır. Hiç bakım gerektirmez. Basketbol, voleybol, tenis, koşu, yürüme yolları ve benzeri açık alanlarda uygulanabilir.  

Çalışma alan sıcaklığı 15 °C  –  30 ° C olmalıdır. 

A bileşeni kendi ambalajında karıştırıldıktan sonra B bileşeninin tamamı A bileşeni içerisine boşaltılmalı ve iki bileşen homojen bir karışım oluşturuncaya kadar en az 3 dakika karıştırılmalıdır. Karışımın içinde hava kabarcığı oluşmasını engellemek için düşük devirde karıştırılması önerilir. 

  • Yüksek elastikiyet, estetik görünüm, 

İç ve dış mekânlarda kullanılabilme, 

Ani ısı değişikliklerinden etkilenmeme, 

İyi yayılabilme özelliğinden dolayı kendi kendini seviyeleme, 

Astarlanmış beton, ahşap ve metal yüzeylere yapışarak, bu yüzeylerle birlikte çalışabilme 

 

Uygulama yapılacak yüzeyler, yağ, pas, toz ve benzeri safsızlıklardan arındırılmış olmalıdır. Yüzeyde nem olmamalı, kesinlikle gevşek bir tabaka kalmamalıdır. Uygulama yapılacak yüzey sac ise, kumlama yapıldıktan sonra uygun astar ile astarlanmalı; ahşap ise zımpara veya sistire makinesi ile temizlenip, tozlarından arındırıldıktan ve kurutulduktan sonra uygun epoksi emprenye astar ile astarlanmalıdır. Uygulama yapılacak yüzey beton ise, yüzey shot-blast, slim veya freeze ile pürüzlendirilmelidir.  Hazırlanan beton yüzey, Solventsiz  Epoksi Emprenye Astar  DEMCO EPOX 100 PR  ile uygulama talimatları dikkate  alınarak  emprenye olacak şekilde astarlanmalıdır. Varsa yüzeydeki çatlak ve çukurlar epoksi macun kullanılarak tamir edilmelidir. Hazırlanmış ve astarlanmış yüzey üzerine Elastik Poliüretan Kaplama (Ekonomik) DEMCO PUR 320 FLEX COAT/ECO dökülüp, dişli mala ile yayıldıktan sonra, kirpi rulo ile geçilerek, hava kabarcıklarının oluşması engellenir. DEMCO PUR 320 FLEX COAT/ECO ’nun yüzeyini, güneş ışınlarından korumak amacıyla, 1 katta 0,150 kg/m² sarfiyatla Akrilik Poliüretan Son Kat Yarı Mat Boya DEMCO PUR 412 TOP COAT UVS/HM ile kaplanır. 

DİKKAT! Çok iyi yayılabilme özelliğinden dolayı yatay zeminler için tasarlanmış olup; dik yüzeylerde akma, sarkma yapacağı için kullanımı uygun değildir. 

Tek katta yaklaşık 0,800 – 1,000 kg/m2’ lik bir sarfiyat gereklidir. 

Tiner ile inceltilmez. 

Toplam Net: 20 kg (A: 16,00 kg /B: 4,00 kg ) 

15 – 25°C ‘ de ve direkt güneş ışığı almayan rutubetsiz, kapalı depolarda ve açılmamış, orijinal ambalajında; 6 ay 

Karışım veya bileşenlerin cilde ve göze temasından kaçınılmalı, temas halinde bol su ile yıkamalı ve doktora başvurulmalıdır. Koruyucu eldiven, giysi ve gözlük kullanılmalı, çocuklardan uzak tutulmalıdır.  

Uygulanacak zemin ideal sıcaklığı 15°C – 30°C olmalıdır. Sıcaklık kesinlikle 10°C’ nin altında olmamalıdır. 

Açık ve kapalı alanlarda yapılan uygulamalarda zemin, ortam sıcaklığı ve ortam nemi dikkate alınmalıdır. 

Zemin bağıl nemi %4’ ün altında, ortam nemi ise %65’ in altında olmalıdır. 

Uygulamadan sonra 24 saat dokunulmamalı ve su ile temas etmemelidir. 

  • İş sırasında uygun miktarda karışımlar hazırlanmalı ve bu karışımın tamamı tüketilinceye kadar işe devam edilmelidir. 
  • Astar kat uygulandıktan sonra, astar yüzeyinin dokunma sertliğine gelmiş olmasına dikkat edilmeli, ortam sıcaklığına bağlı olarak yaklaşık 24 saat sonra  DEMCO PUR 320 FLEX COAT/ECO uygulanması yapılmalıdır. 

 

Yukarıdaki bilgiler profesyonel kullanıcılar için laboratuvar çalışmaları ile saha uygulama çalışmaları dikkate alınarak hazırlanmıştır. Kuruluşa özel uygulamalar ve yeni tasarım çalışmaları için Teknik Servisimize danışılması önerilir. Uygun olmayan koşullarda ve kontrolümüz altında olmayan çalışmalarda firmamız sorumlu değildir.

GALERİ
TEKNİK ÖZELLİKLER
Bileşen sayısı
2
Karışım Oranı
A/B
(ağırlıkça)
80/20
Karışım Yoğunluğu ( g/cm3, 20°C ) ( TS EN ISO 2811-1 )
1,25 ± 0,10
Karışım Ömrü ( dak., 23°C, 100 ml ) ( DIN 16945 )
50 – 90
Karışım Viskozitesi( mPas, 25°C ) ( EN ISO 3219 )
1000– 2000
Kuruma Süresi ( 23°C ) ( TS 4317 )
Dokunma (Saat)
8 -10
Tam Sertleşme (Hafta)
1
Aşınma Dayanımı (mg) (Taber,CS17,1kg,1000 devir) (ASTM D 4060)
~ 30
BELGELER