İletişim

Hibrit Polyurea

Hızlı kürlenen, 100% katı (solvent içermeyen), aromatik, çift bileşenli sprey olarak metal, beton, ahşap ve diğer önerilen yüzeylere uygulanabilen esnek yapılı saf polyüre hibrit sistemdir. Hızı jelleşmesi sayesinde -30°C’ lik ortam ısısına kadar uygulama yapılabilir. Uygulandığı yüzeyin nemsiz (max.% 4) olmasına dikkat edilmelidir. Sağlıklı bir uygulama için uygulanan yüzey nem oranını % 5’ in altında olması tavsiye edilir. DEMCO POLYUREA/HB hızlı kürlenen ve dokunma kuruma süresi 30 saniyeden az, uzaması % 435 olup esnek yapıda, Shore 45 – 50 D sertlik derecesine sahiptir. Bu özellikleriyle yüzeye sıkı bir şekilde yapışır, dış ortamla temasını keser, su ve hava geçirgenliğini önler, aşınmaya, sarsıntıya ve çarpmalara karşı dirençlidir. 

Sıfır emisyon (% 100 katı) 

Mükemmel ısı dayanımı 

Düşük sıcaklıklarta bile elastik 

Birtakım kimyasallara karşı yüksek dayanım 

Kaynaksız, eksiz ,yekpare yüzey 

Kokusuz renklendirebilir ,hijyenik ortamlara uygun  

Reaktif değil , uygulamadan sonra hiçbir yan etkisi yoktur. 

Kolay temizlenebilir. 

Petrol  ve doğalgaz borulama hatları  

Havaalanları  

Rafineriler 

Gübre fabrikaları  

Made işleme tesisleri  

Gıda tesisleri ve fabrikaları   

Tersaneler ,deniz işletmeleri  

Atık merkezleri   

Yürüme yolları ve balkonlar 

Su  ve kirli su arıtma tesisleri 

Endüstriyel üretim alanları  

Enerji santralleri 

Yapısal çelikler 

Depo zeminleri 

Soğuk oda  tesisleri  

Atık bertaraf etme arazileri   

Otopark zeminleri (uygun son kat boya ile)  

Kağıt ve selüloz fabrikaları   

İstenilen kalınlıkta atılabilir. Kalınlık uygulama alanlarına göre de değişir. 1 mm kalınlığa 1 m2 alan için teorik olarak 1,1 kg atılır  

 

Genellikle, kaplama performansı ve yüzeye tutunma, zemin hazırlanması ile doğru orantılıdır. Uygulanacak yüzeylerde toz, yağ, pas, korozyon ve diğer kirliliklerin bulunmaması gerekir. Yüzey kaplamasındaki problemlerin en büyük nedeni iyi bir yüzey hazırlığının yapılmamış olmasıdır. Uygulamalara göre yüzey hazırlanması değişir. Dolayısıyla yüzeyde kullanılacak olan astarda değişir. Astarlar hem yüzey hem de ürün için farklılıklar gösterebilir. Uygulamadan çok iyi bir verim almak için, önerilen ürün ve astarlar kullanılmalıdır. 

Yeni ve eski beton: DEMCO POLYUREA/HB nin yüzeye iyi tutunması için yüzey temiz, kuru ve sağlam olmalıdır. Freeze makinesi, su jeti veya kumlama ile yüzeyden toz, kir, yağ, kalıp ayırıcılar, kürlenme ajanları, tuzlar ve kolayca kalkabilen zayıf parçalar uzaklaştırılmalıdır. Temizlenmiş yüzey üzerine Epoksi Nem Bariyer DEMCO EPOX 110 PR uygulanır. Eski beton yüzeyi hasarlı ve düzgün değilse, aynı zamanda oyuklar, çatlaklar, boşluklar varsa, DEMCO EPOX 110 PR astara kum karıştırılarak tamir edilmeli. 

Ahşap: Yüzey kuru ve temiz olmalı, serbestçe kalkabilen bütün parçalar yüzeyden uzaklaştırılmalıdır. Kıymıklar ve aşırı pürüzlü yüzeyler düzeltilmeli, çatlaklar kum ve uygun astar karışımı ile tamir edilmeli. 

Çelik (atmosferik veya suya maruz kalan yüzey): Yüzeyden yağ, gres, kaynak parçaları ve keskin kenarlar uzaklaştırılmalı. Yüzey kumlanarak uluslararası standartlara göre yüzey hazırlanmalı. Ani paslanmayı önlemek için kumlandığı gün yüzey astarlanmalı. 

Alüminyum: Alüminyum yüzey alüminyum oksit veya kumlama ile temizlenmeli. Aşırı kumlama yüzeyin bozulmasına neden olabilir. Kumlamadan sonra yüzey tekrar uygun bir alüminyum temizleyici ile temizlenmeli. Yüzey kurutulmalı ve sonra astarlanmalı. 

Pirinç ve Bakır: Pirinç ve bakır yüzeyler kum ile kumlanmalı. Kumlandıktan sonra astar uygulanmalı. 

 

Galvaniz Yüzey: Yüzeye kumlama işleme yapılmamalı. Yüzeydeki yağ ve kir uygun bir temizleyici ile yüzeyden uzaklaştırılmalı ve astar uygulaması yapılmalı. 

Cam Elyaf Takviyeli Plastik (Poliester): Gel-coat tabakası hafifçe kumlanmalı veya 80’lik zımpara ile zımparalanmalı. 

Kanvas-Kumaş: Birçok kumaş ve elyaf yapı üzerine direk uygulama yapılır, astar gerektirmez. 

 

Eski ve Yeni Döküm Demir: Eski döküm yüzeylerde yağlanma sorunları nedeniyle yapışmada sorun olabilir. Yüzeyler çelik bilye ile kumlanmalı. Gres ve yağdan yüzey temizlenmeli.  

Diğer Yüzeyler: Uygulama öncesi ön testlerin yapılması tavsiye edilir. 

A bileşeni homojen bir yapı ve renk elde etnek için havayla çalışan bir karıştırıcı ile karıştırılmalıdır.  A ve B bileşenlerinin sıcaklıklarının uygulamadan önce 25°C’ ye getirilmesi tavsiye edilir. DEMCO POLYUREA/HB iki bileşenli, hortum ısıtmalı, 1:1 oranlı, yüksek basınçla (Graco Reactor, veya diğer makineler) atabilen makineler ile uygulanır. 1 mm kalınlığında 1 m2 lik alana yaklaşık olarak 1 kg DEMCO POLYUREA/HB atılmalı. A ve B bileşenleri minimum 2000 psi ve 65°C de atılmalı. Bu basınç ve sıcaklık her zaman sabit tutulmalı 

DEMCO POLYUREA/HB A Bileşeni: 200 kg metal fıçı 

DEMCO POLYUREA/HB B Bileşeni: 220 kg metal fıçı 

Raf ömrü ambalaj kapaklar açılmadığı sürece üretim tarihinden itibaren 6 aydır. A ve B varillerinin 15°C’ nin üstünde saklanması tavsiye edilir. Zemin ile doğrudan teması önlemek için variller tahta paletler üzerinde depolanmalıdır. 

Koruyucu elbise, gözlük, ayakkabı ve eldiven giyilmelidir. 

Deri ve göz ile temasından sakınılmalıdır. Tahrişlere neden olur. 

  • Göze, ağıza, buruna kaçması ve cilde temas etmesi durumunda en az 15 dakika bol su ile yıkanmalı ve gerekirse tıbbi yardım istenmelidir. 

Etiketlenmesi, depolama ve taşınmasında özel kurallara uyulmalıdır 

Yukarıdaki bilgiler profesyonel kullanıcılar için laboratuvar çalışmaları ile saha uygulama çalışmaları dikkate alınarak hazırlanmıştır. Kuruluşa özel uygulamalar ve yeni tasarım çalışmaları için Teknik Servisimize danışılması önerilir. Uygun olmayan koşullarda ve kontrolümüz altında olmayan çalışmalarda firmamız sorumlu değildir.

GALERİ
TEKNİK ÖZELLİKLER
Hacimce karışım oranı
1 A: 1 B
Pot life
5 – 10 sn
Dokunma kuruması
10 – 15 sn
Tekrar kaplama süresi
1 saat
Viskozite (25°C)
A: 550 - 650 mPas B: 680 - 790 mPas
Karışım Yoğunluğu      
1,05 g/cm3
Kopma
18 ± 3 MPa/Psi
Shore D (ASTM D 2240)
45 ± 5
Uzama (DIN 53504)   
435 % + 25 %
Yırtılma direnci (ISO 34-1 B-b) 
90± 15 N/mm
Çekme kuvveti % 100 uzama (DIN 53504) % 300 uzama (DIN 53504)
7 ± 1 N/mm2 12 ± 1 N/mm2
Taber aşınma direnci (TS EN ISO 5470-1)
136 mg
Çekme – germe (TS EN 1542:2001) 
~ 2,5 N/mm2
Çarpmaya karşı direnç (TS EN ISO 6272-1)
SINIF 2
Su buharı geçirgenliği (TS EN ISO 7783-2)  
SINIF 2
Yanma Sınıfı (TS EN 13501-1)  
E
BELGELER